BM Güvenlik Konseyi'nde konuştu: İsrail'in eline kan bul

2010-06-01 08:33:00

BM Güvenlik Konseyi'nde konuştu: İsrail'in eline kan bulaştı, hesabını vermeli

 

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin çağrısı üzerine İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını görüşmek için dün acilen toplandı.

 

 

 

 

Şili'den ABD'ye geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Washington'da Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yapacağı görüşmeyi iptal ederek, olağanüstü Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geçti. Güvenlik Konseyi'nde sert bir konuşma yapan Davutoğlu, "İsrail'in yaptığının korsanlık, barbarlık ve haydutluk" olduğunu vurgulayarak, gerçekleşen saldırıyı, "bir devlet tarafından işlenmiş cinayet" olarak niteledi. İsrail'in BM'nin kurulmasının ardından yerleşen tüm değerleri tamamen hiçe sayan son derece ciddi bir suç işlediğini ifade eden Bakan, İsrail'in "eline kan bulaştığını" vurguladı.

Davutoğlu İsrail'in savunma güçlerinin uluslararası sularda Gazze'ye insani yardım taşıyan çokuluslu ve tamamen sivil bir güce saldırdığını, olayın kıyıya 72 deniz mili uzaklıkta meydana geldiğini, İsrail güçlerinin sivilleri yaralayıp öldürdüğünü, bunun uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğunu belirtti. "Bu tür bir yol izleyen devlet, uluslararası toplumda meşruiyetini kaybetmiştir." diyen Bakan, "Bugün insani yardımın cezalandırıldığı bir barbarlığı canlı olarak gördük, bugün pek çok insani yardım görevlisi ceset torbalarına konuldu, İsrail'in elinde kan var." ifadelerini kullandı.

İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayarak düzenlediği kanlı baskının Türkiye tarafından asla unutulmayacağını belirten Davutoğlu, "İsrail bir askerinin hayatı için 5 yıl süre mücadele etti. Hiçbir Türk vatandaşının canı İsrail askerininkinden daha az değerli değildir. Türkiye, İsrail'in yapmış olduğu bu katliamı asla unutmayacak ve bu devletin cezalandırılması için tüm imkanlarıyla sonuna kadar mücadele edecek.'' şeklinde konuştu. Sorunun yalnızca Türkiye ile İsrail arasında olmadığını da yineleyen Bakan, gemide 32 farklı ülkeden ve Müslüman, Hıristiyanlık ve Yahudilik dinlerinden insanların bulunduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda uluslararası toplumun ve sistemin sorumlu davranması gerektiğini ifade eden Bakan, uluslararası hukuka uymayanların cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Davutoğlu, "Hiçbir devlet hukukun üzerinde değildir. İsrail, yaptığının sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmalıdır ve suçlarından sorumlu tutulmalıdır." dedi.

Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin bu duruma güçlü bir şekilde tepki vererek İsrail'in saldırı hareketini şiddetle kınamasını, saldırının soruşturulmasını, tüm sorumlu yetkililerin ve kişilerin cezalandırılmasını istedi. Bu kapsamda İsrail'in uluslararası toplumdan, ölen ve yaralananların ailelerinden özür dilemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, bağımsız soruşturmanın derhal başlatılmasını, bu saldırının sorumlularına karşı uluslararası hukuk açısından harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, gemilerin derhal serbest bırakılması, Gazze'ye yardımların ulaştırılmasına izin verilmesi, tüm yaralıların ve ölenlerin ailelerine, gemi sahiplerine tazminat verilmesi ve Gazze'deki ablukanın derhal sona ermesi gerektiğini açıkladı.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "yaşanan olaylarla ilgili yeni gerçeklerin ortaya çıkmasını beklediklerini" belirtirken, ittifakın sözcüsü James Appathurai de Türkiye'nin talebi üzerine, acil olarak bugün NATO'nun daimi temsilciler düzeyinde özel bir toplantı yapacağını söyledi.


zaman

0
0
0
Yorum Yaz